Jak przygotować się do rozmowy z instalatorem
Jednym ze zjawisk towarzyszących gospodarczej recesji, obejmującej swoim zasięgiem nie tylko Polskę, ale także inne kraje europejskie, jest wzrost drobnej przestępczości. Obrazki, które do niedawna nieprzyjemnie kojarzyły się z minionymi czasami, takie jak rozbite okna aut po rabunku, czy wyłamane siłowo drzwi, ponownie stają się widoczne.
Wzmożonej przestępczości towarzyszy nieodłącznie potrzeba bezpieczeństwa, a co za tym idzie, rośnie zainteresowanie systemami alarmowymi będącymi jednym z najskuteczniejszych sposobów na uniknięcie wizyty nieproszonych gości. Taka inwestycja, z której korzyściami chcielibyśmy cieszyć się całymi latami, powinna być starannie przemyślana. Dlatego warto poświęcić odrobinę czasu i zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami, aby wspólnie z instalatorem dopasować możliwości systemu do własnych potrzeb, zarówno tych teraźniejszych, jak też przyszłych.
Przede wszystkim trzeba zastanowić się, jak szeroki zakres ochrony przed włamaniem chcielibyśmy realizować. Należy zastanowić się, czy wystarczy chronić samo mieszkanie, czy może dodatkowo np. przyległy garaż lub pomieszczenie gospodarcze. Taka decyzja o zakresie ochrony wynikać będzie między innymi z rodzaju nieruchomości (mieszkanie, domek wolnostojący), charakteru okolicy czy wreszcie wartości zgromadzonych dóbr. Warto też przemyśleć kwestię ewentualnych planów rozbudowy mieszkania w przyszłości. Na przykład zabudowę poddasza, co mógłby uwzględniać nasz nowy system alarmowy umożliwiając łatwe rozszerzenie zakresu ochrony w późniejszym czasie.
Oprócz wykrywania próby włamania w czasie nieobecności, współczesne systemy alarmowe mogą też zapewniać poczucie bezpieczeństwa domownikom gdy znajdują się oni w domu. Jest to możliwe w odpowiednio zaprojektowanych systemach, dzięki elementom tzw. ochrony obwodowej. Obejmować może np. teren wokół domu, oraz drzwi i okna. W czasie czuwania „dziennego” domownicy mogą swobodnie poruszać się wewnątrz domu, a jakakolwiek próba przedostania się z zewnątrz uruchomi sygnalizację alarmową.
Dobre czujki dymy i ciepła pozwalają wykryć pożar w jego wczesnej fazie.
Zaawansowane systemy alarmowe mogą zapewniać jeszcze szerszy zakres ochrony. Dzięki dodatkowym czujkom, mogą reagować na zupełnie inne zagrożenia. Przykładowo, wyposażenie systemu w czujki trujących lub wybuchowych gazów może uchronić przed tragicznymi w skutkach wypadkami. Jest to o tyle istotne, że substancje te mogą pojawić się w wyniku awarii technicznej lub zwykłej nieuwagi. W końcu wybuchowy gaz ziemny czy propan-butan powszechnie jest stosowany w gospodarstwach domowych, a toksyczny tlenek węgla może powstać wszędzie tam gdzie odbywa się proces spalania substancji pochodnych od węgla.
Równie poważnym zagrożeniem może być rozwijający się pożar. Dobre czujki dymu i ciepła pozwalają wykryć jego wczesną jego fazę. W połączeniu ze skutecznym powiadamianiem o niebezpieczeństwie dając szansę na zminimalizowanie strat spowodowanych tym groźnym żywiołem.
Jeszcze innym przykładem czujek mogących zapewnić dodatkowe bezpieczeństwo mogą być czujki zalania wodą. Dzięki takim urządzeniom, można ograniczyć szkody wywołane przez uszkodzoną instalację hydrauliczną i spowodowane nią zalanie mieszkania. Oprócz przekazania informacji o wystąpieniu awarii, system wyposażony w elektrycznie sterowany zawór dopływowy wody może samoczynnie odciąć jej dopływ i zapobiec dalszym zniszczeniom.
Informacje o tym, jaki miałby być planowany zakres ochrony oferowanej przez system alarmowy jest bardzo ważny dla instalatora, ponieważ wpływa na dobór urządzeń wchodzących w skład takiej instalacji. Dobry instalator będzie w stanie przeanalizować potrzeby użytkownika w oparciu o swoje doświadczenie, i zaproponować najlepsze w danej sytuacji rozwiązanie.
Zdalna obsługa systemu przez smartfon.
Kolejną ważną kwestią są zagadnienia związane z funkcjami komunikacyjnymi. W dzisiejszych czasach, system alarmowy wyposażony jedynie w syreny pełni rolę zniechęcającą dla potencjalnego intruza, ale nie zapewnia skutecznej reakcji na zagrożenie. Dlatego tym ważniejsza staje się możliwość sprawnego przekazania informacji o zagrożeniu do bezpośrednio zainteresowanych, lub do firmy kontraktowo realizującej interwencje fizyczną. Jeszcze niedawno najpopularniejszym rozwiązaniem było podłączenie tradycyjnej linii telefonicznej i skorzystanie z funkcji powiadamiania głosowego. Obecnie coraz mniej osób decyduje się na dodatkowy abonament telefoniczny, praktycznie nie wykorzystywany do innych celów. Między innymi z tego powodu coraz większą popularnością cieszą się komunikatory GSM/GPRS, wykorzystujące łączność w sieciach operatorów komórkowych.Oprócz powiadamiania telefonicznego, oferować mogą powiadamianie za pomocą wiadomości SMS, czy monitoring GPRS do firmy realizującej ochronę fizyczną. Rośnie też zainteresowanie komunikatorami TCP/IP korzystającymi z sieci Internet. Mogą one oferować dodatkowe korzyści, np. kompleksową zdalną obsługę systemu alarmowego za pomocą smartfonów.
Jeżeli decydujemy się na wyposażenie w system alarmowy już urządzonego mieszkania, dużym dylematem będzie kwestia okablowania. Tradycyjny, przewodowy system alarmowy wymaga ułożenia dziesiątek, a nawet setek metrów przewodów w typowej wielkości mieszkaniach czy domach. Ich ukrycie w ścianach oznaczać może konieczność przeprowadzenia uciążliwych prac, takich jak wycinanie bruzd, następnie szpachlowanie i malowanie ścian. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być skorzystanie z dobrodziejstw systemów bezprzewodowych.
Rozwój technologii w tym zakresie spowodował, że poziom zabezpieczenia oferowany przez systemy bezprzewodowe praktycznie nie odbiega od tego oferowanego przez tradycyjne instalacje alarmowe. Podobnie wyglądają kwestie konserwacji takiego systemu. Czas życia baterii w dobrej jakości systemach to ponad 3 lata, zbliżając się np. do okresu żywotności tradycyjnego akumulatora wykorzystywanego do awaryjnego zasilania systemu alarmowego.
Niezależnie jednak od tego czy wybór padnie na prosty system wyposażony w kilka czujek, czy rozbudowaną instalację zapewniającą kompleksowe wykrywanie różnych zagrożeń, należy wybrać wysokiej jakości urządzenia zainstalowane przez dobrej klasy fachowca. Szukając rzetelnego wykonawcy można opierać się na rekomendacjach od znajomych, ewentualnie szukać kontaktu przez firmy sprzedające urządzenia do systemów alarmowych. Mają one kontakt z wieloma specjalistami, i z pewnością będą w stanie doradzić dobrego wykonawcę.
Inwestycja w sprawny system alarmowy i profesjonalnego instalatora to inwestycja w bezpieczeństwo na długie lata. Warto dobrze się do niej przygotować.
żródło: satel.pl